Efterskoler slår ned på pirater

Efterskoler overvåger elever for at slå ned på ulovlig fildeling.

Når elever på danske efterskoler surfer på nettet, holder efterskolen ofte øje med, hvad eleven henter. Det er for at forhindre pirateri, og nu vil Efterskoleforeningen optrappe piratjagten fra centralt hold.

"Med det nye system, som vi har, der er et halvandet år gammelt, kan vi se, hvem det er, hvis det sker. Så har vi en samtale, hvor jeg påpeger over for vedkommende, at hvis det har økonomiske sanktioner, så rammer det tilbage til ham selv," fortæller forstander Kim Nissen, Efterskolen Øresund i Espergærde til Frederiksborgs Amts Avis.

Omkring 200 gange om måneden indberetter Undervisningsministeriet, der er ansvarlig for datatrafikken til uddannelsesstederne, sager om ulovlig download af film, musik og spil på efterskolerne. Derfor opfordrer UNI-C nu skolerne til at få en tydelig politik for brug af internettet.

Efterskoleforeningen forklarer, at de enkelte skoler selv bestemmer, om de vil overvåge fildelingen. Men nu vil foreningen fra centralt hold opfordre efterskolerne til at bekæmpe pirateriet.

"Vi skal tænke hårdere i problemet nu. Og vi skal se på, hvordan vi agerer som forening. Vi skal have lavet en plan for, hvordan skolerne kommer det her til livs," fortæller Troels Borring til DR Kultur.

 

Derfor må skoler og virksomheder kontrollere

En ComON-læser har over for redaktionen slået tvivl om, hvorvidt det er lovligt at overvåge elevernes downloads. Men skoler og arbejdsgivere må gerne kontrollere netværket, forklarer kontorchef i Datatilsynet, Lena Andersen.

"Helt generelt må kontrol med brug af internet kun ske, hvis man følger en berettiget interesse, der overstiger hensynet til de berørte elever eller medarbejdere. Det har Datatilsynet og tidligere Registertilsynet i konkrete tilfælde fundet var tilfældet i sager om overvågning af elevers brug af internet og i sager på arbejdsmarkedet," forklarer Lena Andersen.

Overvågningen må dog ikke ske i det skjulte.

"I begge tilfælde er det imidlertid en forudsætning, at der gives klar og tydelig forudgående information. Det skal altså være åbent og transparent at man overvåger," siger kontorchefen.

I hjemmet har eksempelvis forældre friere rammer.

"Inden for hjemmets vægge gælder der undtagelser fra persondataloven," siger Lena Andersen.

Datatilsynets praksis kan læses mere om i Datatilsynets årsberetning fra 1999. Her fortæller tilsynet, at skoler gerne må overvåge deres elever, såfremt det er sagligt forsvarligt.

"Efter Registertilsynets opfattelse måtte sikring af, at Internettet anvendes etisk forsvarligt i forbindelse med undervisningen anses for at udgøre et sagligt formål," skrev Datatilsynet i 1999.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job