Dansk luksus-telefon skal kæmpe med Apple og B&O om din opmærksomhed

De kommende uger er højsæson for spændende nye produkter.

Den danske luksus-telefon Lumigon, der har it-millionæren og Kiss-stifteren Peter Wilmar Christensen som bagmand, får en hård start på tilværelsen.

Telefonen launches den 20. oktober kl. 20:10 og ifølge Lumigon kommer der journalister fra alverdens tech-medier til København for at dække begivenheden.

Desværre for Lumigon har et andet firma ved navn Apple også sat sig for at lancere nye produkter på præcist samme dato.

Apple har sendt en invitation til udvalgte medier om at komme til en lancering i Cupertino-hovedkvarteret. ComON er mærkeligt nok ikke blandt de inviterede, men ifølge The Register er der tale om en presse-event, som Apple kalder ”Back to the Mac”.

Som sædvanligt er Apple stærkt hemelighedsfuld om, hvad der egentlig sker, men da invitationen viser et foto af en løve, gættes der på, at der blandt de nye produkter sikkert kommer en ny version af selskabets operativsystem. Også en ny udgave af den snart aldrende Macbook Air er blandt de forventede nyheder, mens en touch-screen-udgave af iMac-computerne ifølge The Register ikke ligger lige for.

Lumigons PR-chef og salgsdirektør Pekka Kotiranta siger til ComON, at det danske firma ikke har tænkt sig at ændre launch-datoen bare fordi Apple også launcher på samme dag.

”Men vi vidste ikke, at de ville gøre det den dag. Vi valgte den dato, fordi vi synes det var et godt tidpsunkt,” siger han.

Apple er ikke den eneste, Lumigon skal konkurrere med, når det gælder opmærksomhed til nye produkter.

Bang & Olufsen er for tiden i gang med at lokke tech-journalister til at comitte sig til et pressemøde den 10 november, hvor et nyt produkt lanceres. Det er ikke lykkedes ComON at finde ud af, om det er et decideret nyt it-produkt eller blot et mediecenter, som B&O præsenterer, men selskabets pressechef insisterer på, at lanceringen vil være ”meget interessant” for netop ComON og også vort søstermedie Gear.

De gode Lumigon-folk får også en meget anderledes konkurrence om opmærksomheden fra gadget-elskere på selve datoen og på samme tidspunkt.

Mens Lumigon lanceres kl. 20.10 om aftenen i Lumigons lokaler på Bådehavnsgade i København SV, er der på næsten præcist samme tidspunkt bud efter gadget-folket i koncerthuset Vega få kilometer derfra. Her kan man blot ved at aflevere sine gamle gadgets og udtjent forbrugerelektronik komme grartis til koncert med tidens angiveligt hotteste danske musiknavne – nemlig I Got You On Tape og One Year From Home. Arrangementet er sat i søen af ERP - European Recycling Platform – der omtaler sig selv som Europas første pan-europæiske kollektive ordning for genindvinding af elektrisk og elektronisk udstyr. Se mere her.

Musik-elskende gadgetfreaks får dermed basis for en god portion vægelsind, for Lumigon lokker også med popmusik: Launch-partiet får lyd leveret af bandet Infernal.

Lumigon var oprindeligt med på ComON Tech Gulds liste over de tyve mest lovende startups i it- og tele-branchen. Selskabet røg dog ud i anden runde af konkurrencen, hvor andre startups havde held til at stjæle opmærksomheden.

Telefonen, som Lumigon præsenterer den 20 oktober, er delvist omtalt på selskabet Facebook-side.

Læses lige nu

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS