iPod-fans med pacemakere kan ånde lettet op

En ny undersøgelse afviser teorien om, at musikafspilleren kan påvirke pacemakeres funktion.

Det er usandsynligt, at iPods kan forstyrre pacemakere, fastslår en gruppe forskere fra US Food and Drug Administration (FDA). De mener at have påvist, at den populære musikafspiller ikke producerer tilstrækkelige mængder af elektromagnetisme til at skade pacemakeres funktion.

Forskerne udførte tests med fire forskellige iPod-modeller: En fjerdegenerations iPod, en iPod Video, en iPod nano og en iPod shuffle.

De undersøgte, hvor meget elektromagnetisme modellerne udsendte og målte samtidig hvor stor en del af strålingen, der trængte ind til selve pacemakeren.

Samtlige målinger viste, at iPods ikke påvirker pacemakere.

Tidligere episoder har ellers indikeret det modsatte resultat. Sidste år rapporterede hjertespecialister i magasinet Heart Rhythm , at de havde opfanget forstyrrelser i pacemakeren under en patientundersøgelse, hvor de samtidig afspillede en iPod.

I maj præsenterede en 17-årig high school-elev et forsøg på Michigan State University i USA, der involverede hundrede patienter med pacemakere. I halvdelen af tilfældene blev der registreret forstyrrelser, når en iPod var i nærheden.

Forsøget foretaget af FDA involverede ikke andre musikafspillere end de fire iPods.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job