Mobiltelefon med indbygget projektor

Sydkoreanske Iljin Display har udviklet en projektor på størrelse med en mønt. LG og Samsung har fingrene med i kagen og er på vej med teknologien i nye mobiltelefoner.

En Sydkoreansk virksomhed har udviklet en projektor på størrelse med en mønt. Den lille ny er baseret på LED-teknologi og kan præstere et billede på væggen på op til 7" i fuld farve. Og så kan den bygges ind i en mobiltelefon.

Sydkoreanske Iljin Display arbejder sammen med LG og Samsung, og siger, at de første mobiltelefoner med projektor kommer på markedet allerede næste år.

»Omkring halvdelen af de mobiltelefoner, der bliver solgt nu, har digitalt kamera. I fremtiden regner vi med, at mange også vil have indbyggede projektorer, siger Park Seung-gwon, direktør i Iljin Display ifølge The Korea Times.

Mobiltelefoner med projektorer kommer ifølge Iljin Displays direktør på markedet til april næste år, hvilket heller ikke er så utænkeligt. Virksomheden har nemlig det sidste halve år arbejdet sammen med Samsung Electronics og LG Electronics om den nye teknologi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere