Pas på nyheder om fodbold-VM

Fodbolden ruller i den grad i vores tyske naboland. Det er dog ikke alle nyheder om fodbold-VM, som man ønsker at modtage via e-mail.

Fodbolden ruller i den grad i vores tyske naboland. Det er dog ikke alle nyheder om fodbold-VM, som man ønsker at modtage via e-mail. Nogle kommer nemlig uopfordret og med en vedhæftet fil.

Flere trojanske heste misbruger ifølge antivirus-firmaet CSIS øjeblikket fodbold-VM i Tyskland til at lokke uforsigtige brugere til at åbne og dermed aktivere en trojansk hest. Rent teknisk er der tale om downloadere, som vil forvandle pc'ere til zombier.

CSIS har opfanget et betydeligt antal trojan-downloadere i deres mailfirewall service, som spammes ud via e-mail til vilkårlige modtagere. Indholdet kan ifølge CSIS se ud som følgende:

Emne: [en af følgende variationer]

Soccer fans killed five teens
Crazy soccer fans

Der er ikke yderligere tekstindhold i e-mailen blot en vedhæftet binær fil.

Hvis denne fil åbnes, vil den skadelige kode forbinde sig til en hjemmeside, hvorfra den vil nedhente og køre yderligere komponenter på systemet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job