Offentlige stor-portaler slår pjalterne sammen

Danmark.dk og Netborger.dk fusioneres på den nye borger.dk-portal.

To af de største digitale indgange til det offentlige, Danmark.dk og Netborger.dk, forener nu kræfterne på den nye portal www.borger.dk. Det skriver Berlingske Tidende.

Fra 1. januar 2007, når kommunesammenlægningerne er en realitet, er det her danskerne skal gå hen når de skal have digital kontakt med det offentlige. Og dog - der vil stadig være et hav af andre offentlige portaler, for dem der har specifikke behov. Det er portaler som virk.dk for virksomhederne, skat.dk for de skattebetalende, bilsyn.dk for dem der har brug for et eftersyn på øsen og sundhed.dk for dem der føler sig lidt sløje.

Sammenlægningen af de to store portaler er resultatet af en aftale mellem portalernes ejere, Videnskabsministeriet og Kommunernes Landsforening. De to parter håber at borger.dk kan være med til at gøre op med den silotænkning, der hidtil har præget det offentlige, hvor stort set hver myndighed har haft deres egen lille borgerindgang på nettet.

Om det vil lykkedes er dog usikkert hvis man ser på tidligere erfaringer. Med erhvervsportalen virk.dk var det meningen at virksomhederne skulle have én indgang til det offentlige på nettet. Tekniske problemer og manglende opbakning fra de forskellige myndigheder har dog gjort at Virk.dk's succes har været begrænset. Således kunne IT-avisen ComON i januar fortælle at kun hver niende virksomhed bruger Virk.dk.

»Der er væsentlig forskel på borger.dk og Virk.dk. Med borger.dk slår vi to eksisterende portaler med flere hundredetusinde månedlige brugere sammen. Virk.dk var fra starten kun en idé i et ministerium,« understreger vicedirektør i Videnskabsministeriet Mikkel Hemmingsen til ComON.

»Med borger.dk bliver borgernes digitale indgang til det offentlige afstemt med det nye offentlige landskab,« påpeger Mikkel Hemmingsen og fortsætter:

»Samtidig er det et vigtigt signal om at staten og kommunerne kan arbejde sammen.«

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S