TrackID skal sikre succes DRM-fri musikbutik

Sony Ericsson har store forventninger til, at tjenesten TrackID vil sikre succesen for den nye DRM-frie musikbutik Play Now Arena.

Alle nyere Walkman-mobiler fra Sony Ericsson er udstyret med den specielle musiktjeneste TrackID. Hører man en sang, man ikke lige kender titel eller kunstner på, så kan man optage en lille bid af sangen med mobiltelefonen, og sende den til en stor musikdatabase, hvor nummeret så bliver identificeret. Herefter modtager man så de ønskede oplysninger om sangen.

Sony Ericsson reklamerer sjældent for denne tjeneste, men alligevel er den blevet en stor succes på globalt plan, hvor tjenesten bruges mere end 200.000 gange i døgnet. Det fortæller Sony Ericssons PR- og Event-manager Gustav Brusewitz til ComONs søsterblad Mobil.

"TrackID integreres med Play Now Arena, så man kan købe de sange, man laver TrackID på," direkte til mobilen, forklarer Brusewitz.

Han fortæller også, at TrackID bruges til at søge på ukendte kunstnere. De bliver mere synlige, da de allerede nu kan se på deres top ti-liste over sange, der bliver trackID'et, at flere sange netop er af ukendte kunstnere.

Martin Blomkvist, Sony Ericssons indholdsmanager, tilføjer, at TrackID også kan bruges til at vise, at Sony Ericsson kan sælge musik. Det er dermed en af årsagerne til, at Sony Ericsson har formået at få en aftale i hus med stort set alle vigtige musikselskaber, undtagen Universal, om at sælge 100 procent DRM-fri musik via Play Now Arena.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job