Hitachi: spritdrevet PDA i 2005

Japanske Hitachi forventer at have en methanolbaseret brændselscelle klar til PDA'er i 2005. Brændselscellen bliver på størrelse med et almindeligt AA-batteri.

Flere elektronikfirmaer over hele verden arbejder på at finde en afløser for batteriet. Brændselsceller er det varmeste bud, og i 2005 forventer japanske Hitachi at have en brændselscelle klar til at indgå i produktionen af PDA'er.

Fordelene ved brændselsceller er, at efterhånden som teknikken forbedres, vil man kunne få meget mere energi ud af en lille brændselscelle end af et traditionelt cadmium- eller lithiumbatteri.

Brændselscellerne er desuden mere miljøvenlige, da spildproduktet blot er vand.

I øjeblikket arbejder man med fortrinsvis med to typer brændselsceller. Den mest effektive er den, der drives af brint. Til gengæld er det både vanskeligt at opbevare brinten og finde et fornuftigt distributionssystem. De brintbaserede brændselsceller ses derfor som det bedste bud på en afløser for benzin til biler, fordi der er bedre plads, og man allerede har erfaring med distribution af benzin.

Den anden type er baseret på alkohol. Det mest effektive og billige er methanol også kendt som træsprit, men mange af den type brændselsceller vil faktisk i en snæver vending kunne drives på en god, stærk vodka, selvom det nedsætter levetiden af brændselscellen.

Hitachis model er netop en methanolbaseret brændselscelle på størrelse med et almindeligt AA-batteri, som firmaet udvikler i samarbejde med en producent af engangslightere.

De første prototyper på brændselsceller er blevet demonstreret det seneste års tid, og flere elektronikfirmaer forventer at være klar med de første kommercielle produkter i slutningen af næste år.

I første omgang vil det dog hovedsageligt være eksterne enheder, som kan fungere som ekstra batteri for en bærbar eller som en methanoldrevet batterioplader.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S