Kina anholder hackere

Myndighederne har angiveligt lukket det største trænings-websted for online-kriminelle i Kina.

Efter den seneste tids store opmærksomhed omkring online-kriminalitet fra Kina og ikke mindst det systematiske angreb mod Google og mere end 30 andre selskaber i udlandet har de kinesiske myndigheder nu slået hårdt ned mod cyberbanderne. Det angiveligt største trænings-websted for online-kriminelle i Kina, Black Hawk Safety Net, er blevet lukket ned og de tre bagmænd er anholdt, skriver avisen China Daily. De tre har solgt værktøjer og tilbudt hjælp til online-angreb gennem webstedet.

Og hvis man skal tro den kinesiske avis har det været en ganske indbringende forretning. I løbet af fem år er webstedet nået op på 12.000 betalende medlemmer, som samlet har betalt omkring fem millioner kroner. Desuden har 170.000 brugere registreret sig på tjenesten.

Det menes at flere Black Hawk-medlemmer var involveret i et angreb mod de kinesiske myndigheder allerede i 2007, men først nu er det altså lykkes at få lukket webstedet.

De kinesiske myndigheder har hele tiden afvist anklager om, at staten selv har en hær på tusindvis af hackere, som driver systematisk industrispionage og forbereder cyberkrig. I stedet henviser myndighederne til, at man selv kæmper med at få styr på hacker-problemet, og henviser bl.a. til Black Hawk angrebene.

Et af medlemmerne hos Black Hawk fortæller til China Daily, at det koster mellem 100 og 2000 kroner at købe en trojaner, som gør det muligt at kontrollere andre folks computere. Nogle af medlemmerne har angiveligt tjent formuer på denne form for kriminalitet.
 




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere