Adobe og HP udvider samarbejdet

Adobe og HP udvider nu samarbejdet med en Acrobat 7.0 og HP Designjet storformatprinter-løsning.

Adobe Systems og Hewlett-Packard udvider nu deres samarbejde, for at imødekomme de tekniske fags udfordringer med dokumenter. Det er især faggrupper som arkitekter, konstruktører og ingeniører, det nye samarbejde kæler for.

Det første resulat af det nye samarbejde mellem de to store selskaber bliver, en pakkeløsning med Acrobat 7.0 Professional og HP Designjet storformatprintere.

»Sidste år tog Adobe og HP, sammen med blandt andre Bentley Systems, SolidWorks, Intel og Autodesk, initiativ til PDF/E - et forslag til en branchestandard for anvendelse af PDF-formatet i elektroniske workflow og udskrift i storformat. PDF/E vil for eksempel kunne sikre, at PDF-filer med komplekse datatyper som 3-D-grafik kan håndteres ens,« siger Per Haslev, Adobe Systems Danmark.

»HP er førende på markedet for storformatprintere, og den nye pakkeløsning er med til at øge brugerværdien på vores printere. Så samarbejdet kommer i høj grad vores kunder til gode,« siger Lone Schramm, produktchef for Designjet, HP Danmark.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job