Send en internet-besked til dine efterkommere

En europæisk rumsatellit skal fungere som kosmisk flaskepost med millioner af personlige beskeder til vores efterkommere. Satellitten vender tilbage til Jorden om 50.000 år.

Nu har du chancen for at fortælle dine fjerne efterkommere om dit liv og dine helt personlige drømme og forhåbninger. En flaskepost, som sendes ud i rummet og vender tilbage om 50.000 år.

Den franske kunster og geofysiker Jean-Marc Philippe har taget initiativ til KEO-projektet. Ideen er at konstruere en rumsatellit, som placeres i et stabilt kredsløb om Jorden og vender tilbage om 50.000 år.

»Hvert menneske kan sende os en besked, som bevares for eftertiden,« forklarer Philippe.

På projektets hjemmeside kan man indtaste en besked på maksimalt 6.000 tegn, som i ucensoreret form sendes ud i rummet med satellitten i 2006.

Projektet er en stor teknologisk udfordring. En kombination af Jorden og Månens tiltrækningskraft, solvinden og atmosfærens bremsevirkning skal sørge for at satellitten kan vende sikkert tilbage uden egen energikilde.

Franske forskere har udviklet en særlig indkapsling, som skal beskytte satellitten mod mikropartikler og afbløde landingen på Jorden om 50.000 år.

De digitale budskaber indgraveres på specielle glasplader. En særlig vejledning, som beskrives som tidsløs, universel og letlæselig, skal forklare vores efterkommere, hvordan de kan få adgang til informationerne på pladerne.

»Hvis det ikke fungerer, er der gaver som du kan røre ved. En diamant, et stykke guld, frugtbar jord og et stjerneur, som fortæller, hvornår KEO blev sendt afsted,« fortæller Philippe.

Næsten en million beskeder fra omkring 200 lande er allerede ankommet i KEO-projektets hovedkvarter i Paris. Når satellitten er sendt i kredsløb, bliver alle beskeder offentliggjort på internet i anonymiseret form.

Philippe indrømmer, at det er umuligt at vide, hvor kvikke vores efterkommere vil være til at afkode beskederne.

»Om vores efterkommere vil bruge en dag eller 1.000 år på at læse beskederne - vi ved det ikke,« siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks