Stort ERP-hus ind på det danske Axapta-marked

Et af de store, globale Microsoft Business Solutions-huse går nu ind på det danske marked, som er det tidligere Navisions hjemmebane. Watermarks danske datterselskab, der hidtil har koncentreret sig om ERP-systemer fra Oracle og Baan, vil fremover også levere løsninger baseret på Microsoft Axapta.

Watermark Denmark, der indtil sidste år hed Lindhardt A/S, er et af landets ældste konsulenthuse med speciale i administrative IT-løsninger.

Den danske afdeling af Watermark følger nu koncernens strategi og tilbyder fremover også virksomhedssystemer på basis af Microsoft Axapta-platformen, oplyses det.

Den hollandsk-ejede Watermark-koncern hører til blandt de globale Microsoft Business Solutions-partnere og har 30 kontorer i 12 europæiske lande. Watermark er kendt i hele Vesteuropa for at implementere ERP-systemer med et stærkt fokus på vertikale markeder som lokal og distribueret produktion, grossistvirksomheder, distribution samt service- og vedligeholdelsesindustrien.

Ud over åbningen af en Axapta-afdeling i Danmark har Watermark tidligere i år købt Focus IQT, der med 90 medarbejdere er et af Hollands største konsulenthuse for Microsoft Axapta og Microsoft Navision. Desuden har Watermark overtaget svenske Movus med 14 ansatte. I dag er Watermark den største Microsoft Axapta-forhandler i Tyskland, Frankrig og Spanien.

I Danmark ledes Watermark af administrerende direktør Hans Peter Bech, der var chef for Damgaard Datas forretning i Tyskland, Østrig og Schweiz, indtil firmaet blev fusioneret med Navision.

»I Watermark Denmark satser vi fortsat på mellemstore virksomheder inden for produktion, logistik og projektstyring, hvor vi i forvejen har solid kompetence og en god forretning. I Watermark vælger vi de software-platforme, der passer bedst til de forskellige branchers
behov. Derfor vil vi fremover sælge Axapta-løsninger til virksomheder med produktion til ordre og lager, distributions- og logistikfirmaer og til professionel service-området,« forklarer Hans Peter Bech.

Watermark ser et voksende marked hos internationale virksomheder, der vil ensrette deres ERP-systemer og har brug for implementering i flere lande. I 2002 udviklede Watermark en pan-europæisk strategi, der retter sig mod denne type virksomheder. For Watermark Denmarks
vedkommende kan der både være tale om firmaer med afdelinger i udlandet og udenlandske virksomheder, som har afdelinger i Danmark.

Watermark har allerede indledt sine danske Axapta aktiviteter og vil i første omgang tilbyde såkaldte add-ons til Axapta, som Watermark har udviklet internationalt.

Den første add-on løsning fra Watermark bygger på det .NET baserede produkt-konfigurations-system e-Con, som Watermark overtog rettighederne til gennem sit opkøb af Focus ITC i sidste måned. Denne løsning tilbydes til såvel Axapta- som Navision- (tidligere Attain-) kunder, hvor Watermark i Danmark vil koncentrere sig om Axapta-kunderne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S