Windows XP har mere malware end Windows 7

De gamle Windows-versioner bliver langt oftere ramt af malware end de nye udgaver, ifølge Microsoft-rapport.

Artikel top billede

Microsoft har netop udgivet sin Security Intelligence Report som beskæftiger sig med sikkerhedshuller, sårbarheder og malware-inficeringer i 2010. Den fortæller at antallet af inficeringer er væsentlig højere på de gamle computere med XP end under den nyeste udgave af Windows.

Faktisk er der næsten otte gange flere malware-tilfælde under den mest usikre version af operativsystemet – Windows XP SP2 32-bit – end under den mest sikre – Windows 7 64-bit.

Den gennemsnitlige infektionsrate ligger på 19,3 ud af 1.000 computere for Windows XP SP2 32-bit, mens den kun er på 2,5 for Windows 7 64-bit.

Softwarefirmaet har selvfølgelig en god grund til at ønske at kunderne skal gå ud og købe en ny version af Windows for at forbedre sikkerheden. Derfor har Microsoft også længe hævdet, at Windows 7 er mere sikker end de gamle versioner.

Men rapporten rummer også tal, som ikke alene kan forklares med Microsofts ønske om at sælge mere software. Generelt er antallet af inficeringer nemlig altid lavere under 64-bit- end under 32-bit-versioner.

Det kan skyldes at det stadig er de mest teknisk kyndige brugere, der installerer 64-bit Windows, og de er så også dygtigere til at beskytte sig mod malware.

Men forklaringen kan også være, at 64-bit Windows understøtter det såkaldte Kernel Patch Protection.

Windows Vista ligger midt i mellem XP og Windows 7 – her er der omtrent 10 inficeringer per 1.000 computere for 32-bit-udgaven med SP2 og 7,5 inficeringer for 64-bit udgaven.

For Windows XP brugere kan man allerede forbedre sikkerheden ved at installere SP3, mens Vista-brugere også med fordel kan installere SP2, ifølge rapporten.

På server-siden har Windows Server 2008 R2 omtrent halvt så mange inficeringer som Windows Server 2003.

Men rapporten fortæller også, at de fleste sikkerhedshuller ligger i applikationerne – ikke i browseren eller operativsystemet.

Microsoft stopper snart med at udsende sikkerhedsopdateringer til sin Office XP pakke, men fortsætte med at patche det meget populære Windows XP frem til 2014.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger AD-specialister til Danmarks mest hemmelige AD-infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Chef til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S