Køkkenmesse på internettet

Det måtte jo komme. En messe på nettet, og begrebet er nu en realitet efter at ask-alex.dk den 2. januar åbnede den såkaldte intermesse for køkkener.

Det måtte jo komme. En messe på nettet, og begrebet er nu en realitet efter at ask-alex.dk den 2. januar åbnede den såkaldte intermesse for køkkener. Udstillerne er leverandører og producenter af køkkener og køkkeninventar, som med deres hjemmesider giver forbrugerne fri adgang til at vandre rundt i udstillingslokalerne. Entreen er gratis, man slipper for at bevæge sig rundt som køer i bur, og messen er åben døgnet rundt i et helt år.

Intermessen er bygget op om en artikel, som fortæller om de forskellige elementer, som indgår i et moderne køkken. Der er for eksempel sat fokus på farver, lys og hårde hvidevarer. For hvert afsnit har de relevante udstillere et banner, som leder læseren ind et større univers af muligheder. Yderligere har indretningsarkitekt, Aase Berthelsen, været konsulent ved produktionen af en kort video om betydningen af farver, lys, form og funktionalitet.

Hvis pengepungen er lille eller arbejdsiveren stor, er der link til 41 gør-det-selv artikler for de, som vil gennemføre forbedringerne selv. For eksempel er der vejledninger til at sætte klinker og fliser op, vandbesparende foranstaltninger og installation af halogenlamper i køkkenet.
På baggrund af intermessen store tilslutning fra såvel udstillere som publikum er ask-alex.dk allerede i gang med at planlægge intermesser for cykler og for de haveinteresserede.

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S