Ifølge den amerikanske efterretningstjeneste CIA er det allerede lykkes for hackere flere steder i verden at slukke for elforsyningen til en hel storby. Det fortalte CIA-eksperten Tim Donahue på en konference om it-sikkerhed sidste uge i New Orleans.
CIA mener at de amerikanske elværker er godt beskyttet mod hacker-angreb, men i andre lande er der huller, som hackere har udnyttet til at trænge ind og lamme elforsyningen.
I de sager, som CIA har kendskab til, har hackerne haft adgang til insider-viden om systemet og afpresset elselskaberne, fortæller Tim Donahue.
Men CIA vil ikke afsløre nærmere detaljer om de konkrete sager. Det centrale Europa blev i 2006 ramt af en større strømafbrydelse. Det vides ikke, om hackere har været involveret i dette.
Efterretningstjenesten udtrykker bekymring over, at et stigende antal hackere har specialiseret sig i det udstyr, der bruges på el- og vandværker og kemiske anlæg.