Fyret for at kritisere chefen i e-mail

Fire danskere har i løbet af foråret mistet jobbet, fordi de har skrevet negative bemærkninger om ledelsen i e-mails.

E-mail med kritik af ledelsen kan resultere i en fyreseddel. I løbet af foråret er fire medlemmer af HK Service & Industri i Århus blevet præsenteret for en fyreseddel, fordi de i e-mails til kolleger og ægtefæller har udtrykt utilfredshed med chefen, skriver Politiken.


I et tilfælde kom en ansat med negative bemærkninger om chefen i en e-mail til en kollega. Ledelsen fik fat i mailen og fyrede medarbejderen for illoyalitet. I et andet tilfælde skrev en kvinde om dårlige lønforhandlinger til sin mand. Den sag endte også med fyring.


De fire fyringer i Århus er blandt de første i Danmark, hvor e-mails har resulteret i fyringer. Men HK er ikke i tvivl om, at det blot er begyndelsen. HK begrunder det med, at mange ikke er klar over, at deres chefer kan være med på en kigger, når de sender mail i arbejdstiden.


HK mener derfor, at der er behov for et egentligt regelsæt omkring de ansattes IT-rettigheder.


- Som det er nu, er reglerne meget åbne for fortolkning. Derfor mener vi, at lønmodtager- og arbejdsgiverorganisationerne - i samarbejde med Datatilsynet og IT- og Forskningsministeriet bør opstille et helt klart regelsæt for lønmodtagernes IT-rettigheder, siger konsulent i HKs hovedforbund Leif Limkilde Bloch til Politiken.


(Kilde: Politiken)

    Læses lige nu

      Statens IT

      Databaseadministrator med fokus på MS-SQL

      Københavnsområdet

      TD SYNNEX Denmark ApS

      Inside Sales Specialist

      Københavnsområdet

      Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

      Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

      Københavnsområdet

      Computerworld Events

      Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

      Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
      Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
      Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
      Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

      Sikkerhed | København

      Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

      Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

      Andre events | København

      Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

      Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

      Sikkerhed | Aarhus C

      Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

      Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

      Se alle vores events inden for it

      Navnenyt fra it-Danmark

      Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
      Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

      Jesper Krogh Heitmann

      Danske Spil

      Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job