Nye fyringer hos Microsoft Danmark

Microsofts verdensomspændende fyringsrunde bliver muligvis mere omfattende end først antaget.

Microsoft-chef Steve Ballmer skriver i en e-mail til koncernens medarbejdere, at den seneste fyringsrunde kan blive mere omfattende end først antaget. Softwarekoncernen meddelte i januar at 5.000 stillinger skal nedlægges på verdensplan. Hos Microsofts danske udviklingscenter i Vedbæk har 75 ansatte mistet deres job.

Ballmer fortalte i januar, at fyringerne var nødvendige for at tilpasse selskabets omkostninger og sikre fremtidig vækst. Microsoft har omkring 100.000 ansatte på verdensplan.

I den nye mail antyder Ballmer, at der kan blive tale om endnu flere fyringer i selskabet.

»Vi vil følge lavkonjunkturens konsekvenser for firmaet meget nøje og i givet fald gribe til flere tiltag for at justere vores omkostningsstruktur, herunder også yderligere fyringer,« skriver Ballmer.

Han fortæller i mailen, at den første fase i sparerunden nu er afsluttet og nu går man ind i den anden fase. I den første fase har 1.400 medarbejdere modtaget en fyreseddel, og i den anden fase er der yderligere 3.000 stillinger, som fjernes. Ballmer skriver i mailen at de fleste af de 5.000 stillinger skal være nedlagt inden juni 2010.

Ifølge Computerworld har 20 ud af i alt 450 medarbejdere i salgs- og marketingsafdelingen i Hellerup i går modtaget en fyreseddel.

Der er tale om den største fyringsrunde i Microsofts 34-årige historie. Det seneste kvartalsregnskab fra Microsoft viser et fald i omsætningen til 13,6 mia. dollar, mens overskuddet er reduceret med 32 pct. til 2,9 mia. dollar.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job