Viacom-sag mod YouTube svækkes af rod i egne rækker

Viacom tordner og truer med retssag mod YouTube. Men nu viser det sig at selskabet på sit eget videosite, iFilm, selv er i besiddelse af video-materiale, som de ikke har rettighederne til.

Tv-selskabet Viacom sagsøgte forleden YouTube, fordi deres video-materiale var at finde på YouTubes sider. En netavis har dog opdaget, at tilsvarende materiale af tvivlsom lovlighed er at finde på iFilms sider, der ejes af Viacom.

Viacom beskylder YouTube for piratvirksomhed og overtrædelse af copyright-reglerne. Samtidig ærgrer selskabet sig over at skulle gå rettens vej, hver gang de vil have materiale fjernet fra YouTube, som de mener bryder loven. De efterlyser desuden, at YouTube selv gør mere for at løse problemet.

Imens har netavisen Ars Technica gennemset video-sitet iFilm, som Viacom købte i 2005. Her havde en journalist ingen problemer med at finde video-materiale fra amerikanske basketball-kampe ved blot at søge på "NBA Brawl".

Viacom har dog næppe rettigheder til at vise materialet. Faktisk indgik netop YouTube en aftale med NBA i slutningen af februar.

Ars Technica kontaktede ellers både Viacom og iFilm for at spørge, om de forsøgte på forhånd at identificere og fjerne video-materiale, der overtrådte reglerne. Viacom svarede ifølge Ars Technica, at »alle bidrag til iFilm bliver gennemset af ansatte ved iFilm før de lægges op for at sikre at materiale begrænset af copyright eller pornografisk natur ikke findes på sitet.«

Ars Technica kontaktede også copyright-advokaten Greg Gabriel, der mener, at Viacom vil få en svær sag i retten, hvis de ikke selv vil tage de skridt for iFilm, de efterlyser hos YouTube.

»Viacom vil få det problem med sin argumentation i retten, at der ikke er nogen præcedens, som dommeren kan trække på. Derfor vil Viacoms egen opførsel med iFilm formodentlig være noget, som dommeren ser på,« sagde Greg Gabriel.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision