Dansk ekspert: Google bruger BMW til pr-stunt

Google skabte i denne uge overskrifter ved at ekskludere det tyske bilmærke BMW fra sit søgeindeks. Men en dansk søgemaskine-ekspert mener, at der er tale om et pr-stunt uden praktisk betydning.

I begyndelsen af denne uge kunne ComON fortælle at Google har fjernet bmw.de fra sit søgeindeks, fordi den tyske bilproducent BMW angiveligt har forsøgt at manipulere søgemaskinens resultater. Den danske søgemaskine-ekspert Mikkel deMib Svendsen peger dog på, at der ikke er noget nyt i at Google smider et site eller to ud af indekset eller de-ranker det - det sker hele tiden. Han mener at der primært er tale om et pr-stunt fra Googles side.

»Forestillingen om at Google kan og vil slette alle sites af indekset der ikke overholder deres publiserede guidelines har ikke hold i virkeligheden. Google har, som alle andre søgemaskiner, altid forsøgt at opbygge en god søgning, med de midler de nu engang har til rådighed - og her skal der ofte prioriteres. Det giver f.eks. ingen mening at "spilde" dyr manuel arbejdskræft på at rette op på et dårligt søgeresultat på en søgning som ingen nogensinde foretager - eller kun meget, meget få. Det er bedre at bruge den tid på at lave nogle flotte presse-eksempler som BMW og Ricoh og så håbe resten bliver skræmt væk,« siger Mikkel deMib Svendsen til ComON.

Han fortæller at det er teknisk og praktisk umuligt eller i hvert fald komplet urealistisk, at Google, eller nogen af de andre store søgemaskiner vil kunne slette alle de sites i deres indeks, der ikke overholder deres guidelines. Det er ganske enkelt for svært at finde de brodne kar.

»Et stort problem er, at for mange af de teknikkers vedkommende, som Google ikke vil have websites anvender, er det teknisk set umuligt at skelne med sikkerhed imellem legitim brug og illegitim brug. Hvad er f.eks. forskellen på 'personificering' og 'cloaking'? Teknisk set er det 100% det samme der sker - det er kun hensigten der er forskellen og den kan ikke objektivt måles,« siger han.

Ifølge Mikkel deMib Svendsen forsøger søgemaskinerne at flytte fokus på deres problemer med dårlige søgeresultater fra dem selv til webmasterne

»De forsøger at flytte ansvaret for de problemer de end måtte have med en dårlig søgekvallitet fra der hvor den hører til - hos dem selv, til de webmastere, som de i øvrigt ingen aftaler har med om at 'stjæle' deres indhold til kommercielt brug. Det er flot - men også et fuldkommen forvrænget billede,« siger han.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

Nordjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S