ComON 39: Ny virustype snyder brugerne

Op mod hver fjerde virus-mail er af typen Friendgreetings. De blokeres ikke af antivirus-firmaerne, fordi brugerne lokkes til selv at installere den komponent, som gør skade.

Siden man i slutningen af oktober opdagede en ny virus, som er baseret på et e-postkort, er mange danske virksomheder blevet sat i en situation, hvor der ingen hjælp er at hente fra antivirus-firmaerne. Op mod en fjerdedel af de virus, som er blevet stoppet i perioden, er af typen Friendgreetings, melder det danske sikkerhedsfirma Softcom. Og hos engelske Messagelabs rangerer Friendgreetings som nummer tre på listen over vira, der spores.

Selvom Friendgreetings ikke er direkte skadelig, videresender den sig selv til alle i brugerens Outlook-adressebog, og sender samtidig alle adresserne tilbage til Permission Media, som er producenten bag e-postkortet. Men antivirus-firmaerne undlader at bremse Friendgreetings med henvisning til, at den komponent som gør al skaden er noget, brugeren selv vælger at installere, og at hele proceduren står beskrevet i den brugerlicens, man skal acceptere før man installerer.

»Den er et værktøj, der lokker brugerne til at klikke. Hensigten med den er en anden end det, den giver sig ud for at være. Hovedsagen er, at den har en ekstra, skjult funktion,« siger Diego d'Ambra fra Softcom.

Læs mere i denne uges udgave af IT-avisen ComON, der kårer årets bedste IT 2002. Avisen havner hos abonnenterne torsdag morgen.

Fokus på: Årets bedste
Og vinderen blev... ComON har ladet læserne stemme om, hvilke produkter, tendenser og personer, der har været årets mest markante. Vi præsenterer de femten vindere - og en enkelt taber. Og takker i øvrigt for læsernes medvirken.

Prosa skifter formand
Efter et kampvalg hedder den nye formand for Prosa Peter Ussing.

TDC på frierfødder
TDC rækker hånden ud til et samarbejde med elselskaberne om bredbånd.

IBM forringer garanti
Fremover vil IBM kun give et års garanti på harddiske.

Bredbånd på Nørrebro
Internetudbyderen Kabelnettet.dk har fuld fart på gravemaskinerne.

Og meget mere...




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere