Nordisk pc-salg sætter ny rekord

Det nordiske pc-salg har sat ny rekord i 2005. Ifølge IDC er der solgt 4,4 millioner pc'er i de nordiske lande.

Nye tal fra analysefirmaet IDC viser at der er solgt 4,4 millioner pc'er i Norden i 2005. Med en befolkning på 25 millioner i de nordiske lande svarer der til, at næsten en femtedel har købt en ny computer i løbet af det seneste år.

I forhold til 2004 er der tale om en vækst på 23 procent. IDC melder især om stigende efterspørgsel efter bærbare pc'er hos private forbrugere. De faldende priser, nye hurtige modeller og den lave rente menes at være en del af forklaringen.

Det er især pc-producenter med fokus på notebook- og privatbruger-markedet, der har haft gavn af væksten i 2005. De store vindere er Acer og NEC (med Packard Bell varemærket), der er vokset mere end tre gange hurtigere end det samlede marked.

IDC er dog ikke så optimistisk for fremtiden og ser kun begrænsede muligheder for vækst i den kommende tid. De fleste segmenter er efterhånden mættede, men IDC forventer heller ikke et fald; markedet ventes snarere at stabilisere sig på det nuværende høje niveau.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere