Pladeselskaber vil hacke musikpirater

Det amerikanske musikbranche-forbund forsøger at få gennemført lovgivning, som gør det lovligt at hacke sig ind hos potentielle pirater.

Recording Industry Association of America (RIAA), det magtfulde brancheforbund, der har tvunget Napster og andre filbyttetjenester i knæ, har nu udset sig et nyt offer; den almindelige internet-bruger. Et internt dokument, som nyhedstjenesten Wired News er kommet i besiddelse af, viser at RIAA i sidste uge forsøgte at få tilføjet en paragraf til en ny antiterror-lov i USA, som ville gøre det lovligt at hacke sig ind på vilkårlige pc'er og slette filer, hvis det sker for at inddæmme piratkopiering.


Det lykkes dog ikke RIAA at få forslaget med i loven, og det er måske meget godt; hvis den var vedtaget, ville det betyde, at pladeselskaber, filmproducenter og andre mediefirmaer kunne hyre hackere og angribe alle potentielle pirater, uden at det ville være muligt at straffe dem for det. Den nye antiterror-lov i USA sidestiller hacker-virksomhed med terrorisme - men RIAA forsøgte altså uden held at få tilføjet en undtagelse for copyright-indehavere.


Efter medieomtalen har RIAA trukket forslaget tilbage og siger nu, at man blot ønsker at den nuværende lovgivning skal bevares. RIAA mener nemlig, at reglerne i dag faktisk tillader, at copyright-indehavere gennemfører hacker-lignende aktioner og f.eks. blokerer en server med piratkopieret materiale på internet.


(Kilde: Wired News)

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse