Motorola er mobilernes internet-konge

Udviklingen af smartphones som BlackBerry og iPhone har for alvor taget fart, men det er stadig de billigere telefoner, der dominerer mobil-internettet.

Forbrugerne har efterhånden fået adskillige dyre smartphones at vælge imellem. Det er dog stadig de 'almindelige' mobiltelefoner, der hyppigst bliver brugt til at surfe på internettet.

Det viser en nylig opgørelse fra annonce-firmaet AdMob, hvis forretning udelukkende fokuserer på internet via mobiltelefoner.

Ifølge firmaets statistik foregår den mobile internetsurfing i USA oftest fra en Motorola- eller en Samsung-telefon. Således er knap 36 procent af alle de mobile annoncer, som AdMob håndterer, blevet sendt til en Motorola-mobil. Razr og Krzr er de to mest benyttede modeller.

Samsung indtager den amerikanske andenplads med 14,1 procent.

Hvis man kigger på statistikken, der gælder for hele verden, er det endnu en gang Motorola, der løber med hæderen. Også her er Razr og Krzr de mest populære modeller.

Andenpladsen går i denne forbindelse til Nokia.

AdMob oplevede en stigning i antallet af viste annoncer på 19,7 procent i juni sammenlignet med måned forinden. Firmaet forventer, at væksten vil nå nye højder, efterhånden som forbrugerne får skiftet deres gamle telefoner ud med nye og mere avancerede modeller.

»Skønt iPhone og BlackBerry er fremtiden, benytter folk allerede på nuværende tidspunkt mobil-internet i stor stil - selv på mindre sofistikerede telefoner,« siger Jason Spero, AdMobs vicepræsident for marketing, ifølge The New York Times.

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics