Zepto lagt ned af tv-kunder

Zepto er endnu engang kommet galt afsted med salget af billige fladskærms-tv. Fra det øjeblik, de annoncerede fjernsyn skulle være til salg, gik selskabets hjemmeside i sort. Alligevel blev de 1000 tv solgt på få timer.

Det lykkedes Zepto at skabe irritation blandt en del af kunderne, da firmaet som tidligere meddelt satte et 32 tommers fladskærms-tv til salg for 2500 kroner.

"I dag har jeg fra min arbejdsplads og min kæreste hjemmefra i tidsrummet 10.00 til 13.15 ustandseligt og uden succes forsøgt at afgive en ordre på deres stort opslået tilbud, Zepto Zview 32" LCD-TV til 2.495. Præcis kl. 10.00 gik deres side ned og jeg har ligeledes heller ikke været i stand til at komme på Zepto.dk. Så nu spørger jeg mig selv, "hvem, om nogen har været i stand til at købe et Zepto Zview 32" LCD-TV gennem deres hjemmeside?"

Sådan skriver en af ComONs læserere, og han er ikke alene i med frustrationerne over købsoplevelsen.

"Interessen har været overvældende stor. Vi har på vores hjemmeside haft over 150.000 unikke besøgende i løbet af weekenden og her var tilbuddet ikke engang aktivt. Klokken 10.00 mandag morgen åbnede vi op for tilbudet og internetbutikken har siden været rødglødende og faretruende nær et regulært nedbrud pga. det høje besøgstal. Vores koncept butikker i Fields og på Fisketorvet melder, at kunder allerede i går aftes havde stillet sig kø foran butikkerne", siger en tilfreds Morten Kjærsgaard, underdirektør, Zepto A/S, ifølge en pressemeddeellse udsendt i eftermiddag.

Overfor ComON fortæller han, at selskabets netværksudbyder ikke havde kapacitet nok til at klare trafikken.

Samtlige 1000 eksemplarer af det billige fjernsyn, som Zepto har bekræftet var en OEM-model fra den tyrkiske producent Vestel, er nu udsolgt.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks