Microsofts fremgang hæmmet af Vista

Microsofts ellers så velsmurte pengemaskine har begyndende problemer med Vista. Operativsystemet har tilsyneladende fået Microsofts samlede omsætning til at stagnere.

Mens udrulningen af Vista ifølge Microsoft selv går helt efter planerne, er der nu konkrete tegn på, at operativsystemet ikke er så stor en succes, som selskabet havde håbet.

Selvom Microsoft i det netop offentliggjorte tredje kvartals regnskab samlet set klarede at overgå analytikernes forventninger, var der alligevel svaghedstegn, som ifølge iagttagere bundede i Microsofts begyndende problemer med Vista.

Omsætningen i den vigtige Client-divison, der huser Windows -produkterne, faldt med 24 procent sammenlignet med tredje kvartals regnskabet fra i fjor. Indtjeningen i samme periode faldt med 26 procent for divisionen.

Tallene er imidlertid påvirket af, at Microsoft havde indregnet tidligere udskudt omsætning i det forrige tredje kvartals regnskab, som dermed blev kunstigt højere. Den ekstra omsætning var på 1,67 milliarder dollars og stammede fra tidligt salg af Vista og de nye Office-versioner.

Wall Street Journal bloggeren Ben Worthen anfører, at hvis man tager den ekstraordinære udskudte omsætning ud af sammenligningen, så har Windows- og Office divisionerne til sammen kun vækstet med fire procent. Sammenligner man med væksten i pc-salget, er fire procent faktisk slemt. Det globale pc-salg voksede i perioden med mellem 12 og 14 procent afhængigt af, hvilket analysefirma man spørger.

Officielt er dog langt fra krisestemning i Microsoft - tværtimod. Ifølge New York Times forklarer Microsofts finansdirektør Chris Lidell nedgangen i Windows-divisionen med, at selskabet i stigende grad har været offer for piratvirksomhed på de asiatiske markeder. Samtidigt har Microsoft skullet hente en del af sin vækst på nye markeder, hvor der ikke er så meget salg i topmodellerne af Vista som i de billigste versioner.

Microsofts business-forretning, der indeholder Office-produkterne, server-software og Xbox-divisionen klarede sig alle særdeles godt, fremgår det af kvartalstallene. Trods problemerne i Windows-divisionen er Microsoft derfor optimistisk med hensyn til den samlede vækst i det kommende kvartal.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job