Internet skal være gratis hos DSB

OPDATERET: Fejl-satsningen med TDCs hotspots i togene skal laves om.

Artikel top billede

DSBs tog kører på skinner, men det gør firmaets internet-forretning langt fra.

Det vil firmaet rette op på ved at indføre gratis internet i IC3-togene.

Det er nemlig så dyrt at købe sig adgang til DSBs nuværende internet, at man kan risikere at betale 60 kroner i timen. Og økonomibevidste pendlere kan med fordel investere i en fleksibel 3G-dongle frem for at købe internet hos TDC, der er leverandør af internet-løsningen hos DSB.

DSB er kort sagt blevet overhalet af ny teknologi.

I denne ComON-artikel kan man læse, hvordan beslutningen om at samarbejde med TDC slog fejl. DSB kalkulerede med, at mange erhvervskunder og pendlere ville komme til, hvis man tilbød internet i togene, men den høje pris har holdt mange væk, og så forsvandt det økonomiske grundlag for at tilbyde internet via TDC.

"Nogle gange træffer man en beslutning, hvor markedet flytter sig anderledes, end man forventede. Vi troede på, at et betalingshotspot var løsningen, men i og med at folk bruger mobilbredbånd i den bærbare, og hotspots med trådløst internet bliver gratis, diskuterer vi det her med TDC," siger Claus Klitholm til Newspaq.

Han er chef for forretningsudvikling i DSB og kan fortælle, at dialogen er kommet så langt.

Det har ikke været muligt at få oplyst, hvordan DSB vil sikre gratis internet. Man kan formode, at der bliver tale om en løsning i stil med den, som man ser hos Gratis Danmark. Gratis Danmark har sørget for internetadgang hos Arriva og i S-togene ved at præsentere brugerne for reklamer. Det fremgår heller ikke, om internetadgangen kun er gratis på Århus-København-ruten eller i alle intercity-tog.

OPDATERET: Det har tidligere fremgået af denne artikel, at gratis internet i IC3-togene er klar til efteråret. DSB præciserer, at man på nuværende tidspunkt ikke ønsker at sætte konkret tidspunkt på lanceringen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job