Øget Xbox-salg efter prisnedsættelse

Siden prisreduktionen den 26. april er salget af Xbox i Europa steget kraftigt, oplyses det i en meddelse fra Xbox-producenten Microsoft. Efter sløvt startsalg blev prisen reduceret med knap 40 procent.

ChartTrak UK har undersøgt konsolsalget efter reduktionen i udvalgte europæiske lande, og det har vist sig - oplyser Microsoft - at cirka hver anden konsol, der aktuelt sælges i England, Frankrig og Tyskland er en Xbox. Samtidig fortsætter det høje antal spil, der købes til Xboxene. Der bliver i gennemsnit købt 3,7 spil pr. konsol. Spillet Halo bliver købt sammen med maskinen i ni ud af ti tilfælde.

- Vi har set salget stige over 25 procent siden prisreduktionen, og vi kan se, at kunderne køber flere spil og mere tilbehør til Xboxen end til andre platforme. Der er ingen tvivl om at prisnedsættelsen har vakt begejstring, siger Klaus Bergstrøm, indehaver af Betafon.

På nuværende tidspunkt er der 40 spiltitler på markedet. Og det forventes, at der ved juletid vil være godt 150 spil på markedet.




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere