SF kræver open source i det offentlige

Partiet SF foreslår i sit fireårsprogram, at en fjerdedel af de offentlige it-platforme skal benytte open source.

SF fremlagde i denne uge et samlet politisk udspil til et program for næste valgperiode og en 100-punkts-plan med konkrete forslag på en række områder. Partiet ønsker blandt andet, at det offentlige skal satse stærkere på open source programmer.

Under overskriften »Et stærkt open source softwaremiljø« foreslår SF, at mindst 25 pct. af de offentlige it-platforme skal benytte open source. Men partiet uddyber ikke, om der er tale om desktop-pc'er eller servere.

»Udover at spare penge vil det styrke it-udviklingen i Danmark, også i private virksomheder,« skriver SF i sit politiske udspil.

Der er stadig langt mellem open source-programmer i det offentlige. En rapport fra Danmarks Statistik viste i februar, at det kun er to procent af de offentlige myndigheder, der bruger open source-kontorpakker.

Blandt de største barrierer for open source nævnes manglende tilpasning af fagsystemer, usikkerhed om produkternes modenhed og mangel på leverandører og support.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere