Avis: Bud på TDC inden for få dage

Ifølge avisen The Wall Street Journal kommer den ene af de to kapitalfonde, der er lune på TDC, inden for få dage med et formelt bud til aktionærerne.

Nu skulle den være god nok - et formelt bud til TDC's aktionærer er, ifølge den sædvanligvis velunderrettede avis, The Wall Street Journal, lige på trapperne og forventes fremsat inden for få dage.

Avisen skriver tirsdag at den ene af de to grupper af kapitalfonde, der gennem længere tid har kigget TDC i kortene med henblik på et køb i størrelsesordenen 73 - 78 milliarder kroner, nu endelig er klar til at fremsætte et formelt bud til aktionærerne.

Ifølge avisens oplysninger er det gruppen med Apax Partners Ltd. og Permira Advisors fra England, Blackstone Group, Kohlberg Kravis Roberts & Co. og Providence Equity Partners Inc. fra USA, der er så langt fremme med overvejelserne, at de inden for de nærmeste dage kommer med et formelt bud. Det er ikke den gruppe af kapitalfonde, hvor den danske pensionsgigant ATP for nylig købte en andel i et af selskaberne.

Dermed ser det ud til at et salg af TDC rykker et stort skridt nærmere og aktionærerne når at score gevinsten ind jul, efter at netop The Wall Street Journal startede spekulationerne om TDC's fremtid med artikler for tre måneder siden om købsinteresse fra en eller to amerikanske kapitalfonde.

Jyske Bank har tidligere vurderet at et købstilbud vil ligge på mellem 370 og 400 kroner per aktie, svarende til mellem 72,5 og 78,5 milliarder kroner, forudsat at begge grupper af kapitalfonde fortsat er interesseret i TDC. Har den anden gruppe allerede trukket følehornene til sig ved forhandlingerne bag de lukkede døre, forventes det at tilbuddet bliver væsentligt lavere. Men uanset hvad vil et salg af TDC blive Danmarks største virksomhedshandel til dato.

Ved fondsbørsens åbning tirsdag morgen steg TDC-aktien, oven på nyheden om historien i The Wall Street Journal, fra kurs 352 til 362.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S