Hellere billig el end bredbånd

En undersøgelse af Vilstrup Synovate viser, at danskerne hellere ser elselskaberne nedbringe prisen på el end at bruge milliarder på investeringer i bredbånd.

Ifølge danskerne skulle elselskaberne hellere koncentrere sig om at skaffe billig elektricitet end at investere deres opsparede formuer på bredbånd via fibernet og andre forretninger. Det viser en undersøgelse, som analyseinstituttet Vilstrup Synovate har foretaget.

Faktisk ser danskere både billigere elektricitet, mere miljøvenlig el og tilbagebetalinger til kunderne som vigtigere end investeringer i bredbånd.

Undersøgelsens resultat overrasker ikke Forbrugerrådet, hvor direktør Rasmus Kjeldahl vurderer, at problemet skyldes en lovgivning, der giver forbrugerne ringe indflydelse over de penge, der bruges på el.

Elselskaberne brancheorganisation, Dansk Energi, er dog tvivlende overfor undersøgelsen på grund af den måde, Vilstup Synovate har stillet deres spørgsmål.

I undersøgelsen bedes de adspurgte om at prioritere væsentligheden af fire nævnte punkter, hvilket ifølge konsulent Christian Berg fra Dansk Energi påvirker resultatet, fordi det er nemmere for folk at forholde sig til billigere priser og miljøvenlighed end bredbånd og fibernet.

Han undrer sig desuden over undersøgelsens resultat, da beslutningen om at bruge penge på fibernet er truffet i elselskabernes repræsentantskaber, hvor mange forbrugere sidder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS