EU afsætter frekvensområde til Wi-Fi

EU-kommissionen besluttede torsdag at åbne adgang til et nyt radio-frekvensområde, som skal booste trådløst internet i Europa.

EU-kommissionen kunne torsdag meddele, at en del af 5 Ghz-båndet vil blive gjort tilgængeligt for Wi-Fi. Hensigten er at booste trådløst internet i Europa. Det skriver eWeek.

»På baggrund af den beslutning, vi har truffet i dag, forventer vi, at de europæiske økonomier vil udvikle sig, og at de europæiske borgere og virksomheder vil profitere af den hurtigere adgang til internettet,« sagde Martin Selmayr, talsmand for EU-kommissionen, ved en pressebriefing i går.

Det nye frekvensområde vil blive tilgængeligt i alle de 25 EU-medlemslande, og EU-kommissionen ønsker at medlemslandene skal åbne for det nye frekvensområde inden november i år.

Foruden hurtigere internetforbindelser vil det nye frekvensområde give bedre mulighed for at bruge VoIP ved europæiske hotspots og dermed undgå mobilselskabernes dyre roamingpriser.

EU-kommisssionen forventer, at antallet af hotpots i Europa vil stige fra de nuværende 26.000 til 45.000 ved årets udgang. Til sammenligning findes der i dag 29.400 hotspots i Asien og 22.700 i USA.

Ifølge EU-kommissionen vil antallet af Wi-Fi-brugere i løbet af de næste tre år stige fra 120 millioner til 500 millioner.

5 Ghz-båndet vil gøre det muligt at overføre 50 Mbit/s i stedet for de 10 Mbit/s, som det i øjeblikket er muligt at overføre på 2,4 Ghz-båndet.

Både Japan og USA er også ved at indføre regler for brug af 5 Ghz-båndet til Wi-Fi.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere