Obama skælder ud på iPad

Den amerikanske præsident Obama har brugt en tale i weekenden til at løbe storm mod gadgets som iPad og iPod.

Artikel top billede

Præsident Barack Obama er ikke ligefrem kendt for at være teknologi-fjendtlig – internettet spillede en stor rolle i hans valgkamp – men i weekenden afleverede han en tale på Hampton University i Virginia, der fik ham til at lyde som lidt af en maskinstormer.

Han brugte iPod og iPad som eksempler på, at adgang til store mængder information kan skabe mere forvirring end klarhed, og fremhævede at uddannelse stadig er nøglen til succes.

”Med iPods og iPads og Xbox'e og PlayStations – ingen af hvilke jeg ved hvordan man bruger – er information blevet til en afledning, en form for underholdning, i stedet for et værktøj til at opnå flere muligheder, i stedet for en vej for at opnå ligeberettigelse,” sagde Obama ifølge AFP.

Og han fortsatte sit angreb mod nettets blog-verden, hvor rygter og halve sandheder spredes hurtigt.

”I er vokset op i en 24/7 medieverden som bombarderer os med alle former for indhold og udsætter os for alle slags argumenter, og nogle af dem har kun en begrænset sandhedsværdi,” sagde Obama.

Han mener at de ”mest vanvittige påstande hurtigt kan finde fodfæste” i nogle blogs og radio-talkshows.

Ifølge Obama vil denne syndflod af (mis)information lægge et stort pres på ”vores land og vores demokrati”.

Men selv præsidenten kan dog ikke leve helt uden gadgets. Obama er kendt for at være en meget aktiv Blackberry-bruger.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest