Færdig udgave af Netscape 8 klar (opdateret kl. 14: 21)

Browserproducenten Netscape præsenterer nu den færdige version af Netscape 8

Engang for lang tid siden i en galakse langt væk var der engang to browsere, der lå i krig med hinanden. På det ene tidspunkt sad den ene af dem, Netscape, på hele 80 procent af browsermarkedet. Det var før, Internet Explorer blev altdominerende og tævede Netscape ud af markedet. I dag sidder Microsofts browser på lidt under 90 procent af browsermarkedet som et intergalaktisk imperium.

Men nu vender Netscape tilbage for at skabe balance i kraften med version 8 af deres browser, og browseren kan nu hentes fra Netscape hjemmeside.

Som med betaen af Netscape 8 bygger browseren på både det gode og onde og kan derfor vise hjemmesider både med Mozillas Firefox-motor og Microsofts Internet Explorer-motor.

Ifølge ZDNet er Netscape baseret på version 1.0.3 af Firefox-browseren.

Netscape 8 gør også mere for at beskytte brugeren imod phishing, hvor ondsindede hjemmesider forsøger at lokke personlige informationer ud af folk, for eksempel deres kreditkortinformationer. Blandt andet tilpasses brugerens sikkerhedsindstillinger ud fra de sider, vedkommende besøger, baseret på lister over sider, der er registreret som ondsindede og sider, der er godkendte.

Derudover har browseren, ifølge Netscape selv, et forbedret forsvar mod spyware. Brugere af Netscape 8 vil blive advaret, hvis de besøger en ondsindet side. Skulle man vælge at få vist siden alligevel, vil den blive vist med Firefox-motoren og med blandt andet cookies og JavaScript slået fra.

Desuden er det blevet muligt at have flere startsider på en gang, som så vil blive åbnet i forskellige tabs, og browseren giver nu adgang til at søge på Google direkte fra værktøjslinjen.

Betaen af Netscape 8 er blevet downloadet af godt en million brugere, i den nye version er der primært foretaget »kosmetiske« rettelser. Netscape håber, at den nye browser vil blive downloadet mindst 15 millioner gange.

Her på ComON viser de første kørsler af Netscape 8 umiddelbart en større stabilitet og et pænere look end ved beta-versionen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,