Politikere tager udsigt til 3G-retssag med sindsro

Politikerne bag salget af den fjerde 3G-licens til under halv pris af de tre andre licenser, tager udsigten til en retssag fra de eksisterende 3G-indehavere med sindsro.

En fair pris. Det er den gennemgående kommentar, når politikerne i teleforligskredsen bliver spurgt om hvorfor de i sidste uge valgte at tilslutte sig IT- og Telestyrelsens anbefaling om at den fjerde ledige licens til 3G-telefoni, der kommer på auktion i efteråret, skal udbydes til en mindstepris på 430 millioner kroner.

Prisen er under det halve af de 950 millioner kroner som TDC, Telia og 3 hver især måtte betale for de tre andre licenser i 2001. Og allerede før Telestyrelsen fredag eftermiddag offentliggjorde prisen havde de tre protesteret voldsomt over udsigten til en lavere pris. 3 har sågar bebudet en erstatningssag.

Men det tager politikerne med sindsro.

»Staten har en god sag,« siger SF's teleordfører Anne Grete Holmsgaard til ComON.

»Jeg mener vi har gode kort,« understreger Socialdemokratiets teleordfører Magnus Heunicke.

Politikerne peger samstemmende på at Telestyrelsens beregninger viser at 430 millioner kroner i dag svarer til de 500 millioner kroner, som var mindsteprisen ved den første auktion i 2001, når man justerer for inflation og det faktum at de andre har haft længere tid på 3G-markedet.

Teleforligskredsen tæller foruden S og SF også de radikale og regeringspartierne. Hos Venstre mener teleordfører Torsten Schack Pedersen også at 430 millioner er præcis det rigtige beløb.

»Personligt havde jeg gerne set en højere pris, men det ville komme på kant med EU-retten. 430 millioner står mål med minimumsprisen fra sidst,« siger Torsten Schack Pedersen til ComON.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere