Elektronik-kæder meldt til politiet

Det er fusk med priserne, der i dag har fået Forbrugerombudsmanden til at melde Merlin, Electronic World og El-Giganten til politiet. De har givet løfter om store besparelser i i tilbudsaviserne, men i praksis holder de, efter et nærmere eftersyn, langt fra hvad de lover.

Det er Forbrugerombudsmandens opfattelse, at kæderne har overtrådt markedsføringslovens § 2 om vildledende markedsføring.

Forbrugerombudsmanden har i vinteren 2004/2005 hver uge har undersøgt kædernes priser i tilbudsaviser, butikker og på internettet og man mener at have fået bekræftet mistanken om, at der er problemer på området.

»Løfter om store besparelser har indflydelse på forbrugernes valg i købssituationen, og derfor er det helt afgørende, at de oplyste besparelser er til at stole på, og at før-priserne udgør et reelt sammenligningsgrundlag. Undersøgelsens resultater er nedslående, særligt fordi jeg allerede i 1997 - revideret i 2002 - udsendte en vejledning på området, så ingen burde være i tvivl om reglerne,« siger Forbrugerombudsmand Hagen Jørgensen i en meddelelse.

Efter markedsføringsloven skal en virksomhed kunne dokumentere, at oplysninger om for eksempel besparelser og før-priser, er korrekte, og at disse afgives på den rigtige måde. Forbrugerombudsmanden finder ikke, at han har modtaget den fornødne dokumentation herfor.

Overtrædelse af markedsføringslovens § 2 kan straffes med bøde, og det er nu politimestrene i de enkelte politikredse, der skal tage stilling til, om der skal rejses sigtelse i sagerne.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse