Google-chef ser muligheder i arabiske markeder

Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, antyder, at Google skeler til den arabiske verden. En generel udbredelse af it og internettet skal give regionen et løft, mener top-chefen.

Googles administrerende direktør, Eric Schmidt, er medlem af det såkaldte Arab Strategy Forum. På det seneste måde fremsatte han en række forudsigelser om Mellemøstens digitale fremtid.

»Det næste skridt i udviklingen af den arabiske verden er, at de arabiske iværksættere slippes fri på markedet. Der er potentiale til at skabe globale virksomheder i regionen - uden relation til olieindustrien,« sagde Eric Schmidt, der dog stadig mener, at Mellemøsten kæmper med en del udfordringer.

»Regionen har en overflod af aktiver: en ung befolkning, hurtigt voksende økonomier og en unik strategisk placering, men visse områder er stadig plaget af fattigdom og analfabetisme, og en ikke særlig udbredt iværksætter-ånd,« påpegede direktøren, der også ser store udfordringer i at finde risikovillig kapital.

Når udviklingen i regionen tager fat, vil det gå rigtig hurtigt, spår Schmidt.

»Der er 290 millioner mennesker i regionen men kun 26 millioner internetbrugere. Men i 2009 forventes det, at tallet vokser til 50 millioner bruger, hvilket vil gøre det arabiske marked interessant,« sagde Schmidt på mødet.

Banedanmark

Systemarkitekt

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld

AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect