Fortsæt som hidtil. Det er hovedbudskabet i dagens rapport fra Konkurrencestyrelsen, der anbefaler fortsat brug af både ODF fra det open source-baserede OpenOffice og OOXML fra det leverandørejede Microsoft Office. Det var ikke det budskab, man havde håbet på hos Foreningen af Open Source Leverandører (OSL), og her betegner man da også dagens rapport som uanvendelig.
"Konkurrencestyrelsens holdning er, at vi alligevel kan ikke gøre noget i Danmark. Problemerne skal tages op internationalt. Denne meget defensive holdning er sørgelig, og den leder tankerne tilbage på de værste argumenter i 80'ernes og 90'ernes diskussion om miljøproblemer," siger Morten Kjærsgaard fra OSL.
Han mener også at kunne påvise direkte fejl i rapporten - herunder at den hævder, at Office 2007 SP2 kører OOXML. Ifølge OSL er det ikke det standardiserede OOXML, men derimod et andet format, .docx, der ikke er identisk. OSL kritiserer at Konkurrencestyrelsen i sin rapport undlader at skelne mellem .docx og OOXML.
Folketingets it-ordførere modtager i denne uge et brev fra IT Politisk forening, som også beskæftiger sig med åbne standarder. Her efterlyses bl.a. krav til, hvilke formater det offentlige skal udsende dokumenter i. De nuværende retningslinier omhandler kun afsendelse, men ikke modtagelse af dokumenter. Foreningen mener også, at det er nødvendigt at der stilles krav til uddannelses-institutionerne om brug af åbne standarder.
Der efterlyses også skrappere krav til præcist hvilke versioner af de enkelte standarder, der kan siges at være åbne nok til at leve op til betingelserne.