OSL: Rapport om åbne standarder er uanvendelig

Foreningen af Open Source Leverandører betegner dagens rapport fra Konkurrencestyrelsen som uanvendelig. IT-Politisk Forening mener, at der bør stilles flere krav for at sikre brug af åbne standarder.

Fortsæt som hidtil. Det er hovedbudskabet i dagens rapport fra Konkurrencestyrelsen, der anbefaler fortsat brug af både ODF fra det open source-baserede OpenOffice og OOXML fra det leverandørejede Microsoft Office. Det var ikke det budskab, man havde håbet på hos Foreningen af Open Source Leverandører (OSL), og her betegner man da også dagens rapport som uanvendelig.

"Konkurrencestyrelsens holdning er, at vi alligevel kan ikke gøre noget i Danmark. Problemerne skal tages op internationalt. Denne meget defensive holdning er sørgelig, og den leder tankerne tilbage på de værste argumenter i 80'ernes og 90'ernes diskussion om miljøproblemer," siger Morten Kjærsgaard fra OSL.

Han mener også at kunne påvise direkte fejl i rapporten - herunder at den hævder, at Office 2007 SP2 kører OOXML. Ifølge OSL er det ikke det standardiserede OOXML, men derimod et andet format, .docx, der ikke er identisk. OSL kritiserer at Konkurrencestyrelsen i sin rapport undlader at skelne mellem .docx og OOXML.

Folketingets it-ordførere modtager i denne uge et brev fra IT Politisk forening, som også beskæftiger sig med åbne standarder. Her efterlyses bl.a. krav til, hvilke formater det offentlige skal udsende dokumenter i. De nuværende retningslinier omhandler kun afsendelse, men ikke modtagelse af dokumenter. Foreningen mener også, at det er nødvendigt at der stilles krav til uddannelses-institutionerne om brug af åbne standarder.

Der efterlyses også skrappere krav til præcist hvilke versioner af de enkelte standarder, der kan siges at være åbne nok til at leve op til betingelserne.
 

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse