Den største europæiske internet-udbyder, Tiscali, har solgt sine datterselskaber i Østrig og Sydafrika. Det østrigske selskab er solgt til AirCall-gruppen, som har betalt omkring 90 millioner kroner. Tiscali Østrig skal integreres i teleselskabet Nextra, som AirCall sidste år købte af norske Telenor.
Det sydafrikanske Tiscali-datterselskab er solgt til internet-virksomheden Mweb for næsten 300 millioner kroner i kontanter. Tiscali har med sine 100.000 kunder en fjerdeplads på det sydafrikanske internet-marked, mens Mweb er landets største udbyder med 250.000 abonnenter.
Den sydafrikanske mobiloperatør Tiscali Mobile er ikke en del af handlen, men er også sat til salg og ventes at indbringe 40 millioner kroner.
Tiscali har tidligere meddelt, at koncernen vil fokusere på sine kernemarkeder Italien, Frankrig, Tyskland, Storbritannien og Benelux-landene.
Koncernens ledelse har også luftet muligheden for at sælge det danske datterselskab, men Tiscali i Danmark afviser, at selskabet er ved at trække sig ud af Danmark.
Foruden Danmark har Tiscali en række datterselskaber i andre lande, der ligger udenfor kerneområdet. Det gælder blandt andet Schweiz, Tjekkiet og Spanien. Datter-selskaberne i Sverige og Norge er allerede sat til salg.