Apple nedtoner orm

En række sikkerhedseksperter og firmaer slog i går alarm pga. en ny orm der tilsyneladende truer Mac OS X. Apple nedtoner nu risikoen.

En ny orm, måske endda den første alt efter hvem man tror på, skulle være set i nærheden af en Mac.

Ormen der altså kan skade din Mac, er døbt OSX.Leap.A virus, skønt der slet ikke er tale om en virus, men snarer om malware, dvs. et program der hvis det downloades og eksekveres, kan skade din maskine. Det er i hvert fald således Apple nu melder ud om Leap-A. I det hele taget anbefaler Apple, at man kun downloader software fra kilder man stoler på. På den måde er man mest sikker og behøver ikke frygte Leap-A.

Sophos som udvikler antivirus siger dog om ormen, at den er meget virkelig og bør tages alvorligt. Symantec er som flere andre klar med et sikkerhedspatch, der beskytter mod ormen. Symantec har kategoriseret ormen som en niveau 1 trussel på en skala mellem et og fem, hvor fem er værst.

Ormen spredes via AIM/iChat som en fil man bliver tilbudt. Filen hedder latestpics.tgz og er ikke i sig selv farlig at tage imod. Fuld beskyttelse får man ved ikke at tage imod filen og huske ikke at pakke filen ud.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S