Salget af fladskærme tredobles

I 2002 blev der solgt fladskærme for 33 milliarder dollar på globalt plan. Men her stopper udviklingen ikke. Ifølge analysevirksomheden Frost & Sullivan vil omsætningstallet være tredoblet om seks år.

I 2009 forventer Frost & Sullivan, at omsætningen rammer 99,26 milliarder dollar, men bortset fra den stigende omsætning, ser analytikerne ikke de helt store teknologiske spring i deres glaskugle.

Active matrix LCD-teknologien, som benyttes i TFT-skærme til bærbare pc'er, vil trods sine begrænsninger i form af reduceret betragtningsvinkel og lav opdateringshastighed forøge sin markedsandel. Frost & Sullivan forudser en stigning fra 72,6 procent af hele fladskærmsmarkedet i 2002 til 76,2 procent i 2009.

Nye teknologier vil vinde frem. Analytikerne peger på lavtemperatur-polysilicium-paneler, forkortet LTPS, som egner sig bedst til batteridreven hardware som mobiltelefoner, pda'er og highend-notebooks. Andre teknologier er endnu for umodne eller for dyre at producere.

Der er i dag over 150 virksomheder, som leverer fladskærme, og analysevirksomheden forventer, at endnu flere kommer til i takt med markedets vækst, hvilket ifølge Frost & Sullivan vil true positionen for de seks største leverandører på det aktuelle marked: Samsung, LG Philips LCD, AU Optronics, Sharp, Chi Mei Optoelectronics og Chungwa Picture Tube.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere