Coop: Vi har ikke glemt domænenavnet

Coop nægter kategorisk, at havde overset eller glemt at registrere domænenavnet Coop Mobil. Samtidig ser man helt bort fra muligheden om en overrækkelse af navnene fra Frank Rasmussen.

Vi kunne i går fortælle, at Coop Danmark enten havde glemt eller bevidst overset, at købe domæbenavnet på deres nye teleselskab Coop Mobil. Det fangede Bibobs administrerende direktør Frank Rasmussen, og købet straks domænerne, "for at undgå hajer", som han sagde.

Men nu nægter Coop Danmarks non-food-direktør Jesper Faurholt, at det overhovedet har været meningen, at skulle købe de domænenavne.

"Det er ikke et online-produkt, og det har aldrig været meningen, at skulle købe domænenavnet, da vi ikke skal ud og sælge produktet på nettet. Mange af vores produkter er slet ikke registreret på nettet," siger han.

Samtidig nægter de, at tage imod domænenavnene fra Frank Rasmussen, da de mener, at det er deres egen ret til at registrere det, eftersom de har købt rettighederne til navnet.

"Frank Rasmussens lille gimmick har åbenbart fået en del opmærksomhed, men den er også ganske irrelevant. Jeg har nu taget kontakt til en advokat, der må kigge nærmere på sagen," siger han.

Bibob-direktøren Frank Rasmussen er selv klar på at frigive domænenavne, hvis der er behov for det.

"Der er to muligheder. De kan enten takke pænt ja tak til vores gratis overrækkelse, eller de kan nægte, og så frigiver vi bare navnene. Men hvis der var nogle, der havde gjort dette nummer mod os, så havde jeg da taget imod, og ment, at de havde gjort os en tjeneste. Men det at de får en advokat til at kigge på tingene, afspejler ikke helt deres udmelding om, at de er ligeglade med Coop Mobils online-del," siger han til ComONs søsterblad Mobil.nu.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS