Ny virusorm uskadeliggjort

Sommeren er over os, men virusprogrammørerne holder ikke ferie. Prognosen for orm anslår, at der er mange nye Bagles-varianter på vej.

Den nyeste variant i familien Bagle så dagens lys i sidste uge, og de første oplysninger indikerede at ormen spredte sig hurtigt.

Flere sikkerhedsfirmaer var ude og advare mod den nye orm, og over weekenden har de fleste Antivirus-udbydere udsendt opdateringer mod Bagle-AF.

Ifølge Peter Kruse fra CSIS, er Bagle-AF ikke længere en trussel mod virksomheder, da de burde have fået opdateret deres systemer nu, men ormen udgør stadig en risiko for private brugere.

»Ophavsmændene til den nye orm forsøgte at udbrede ormen ved selv at sende den ud til et hav af E-mail adresser for derved at få en større spredning,« forklarer Peter Kruse til IT-avisen ComONs søsterblad, forhandleravisen CRN.

Derfor var det første indtryk af ormen, at den spredte sig hurtigt, men faktisk var det programmørerne, der gav det billede ved at rundsende ormen til et væld af computere.

Bagle er efterhånden set i mange variantioner, og den udvikling vil fortsætte ifølge CSIS.

For omkring halvanden måned siden, udsendte den oprindelige programmør dele af kildekoden med ormen, og det har sat andre virus programmører i stand til at skabe deres egne varianter af Bagle ved blot at ændre enkelte komponenter i kildekoden.

»Bagle-AF er det første eksempel vi ser på dette, og vi forventer, at vi komme til at se mange nye varianter af Bagle i den kommende tid,« siger Peter Kruse.

Læses lige nu

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S