Lægesjusk udstilles på internet

Læger og sygeplejersker, som begår fejl, kan snart risikere at deres navne bliver offentliggjort på internet.

Patientforeningen Danmark overvejer at lægge navne på læger og sygeplejersker, der har begået fejl, ud på sin hjemmeside. Det sker efter at sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen (V) har besluttet, at det kun er særdeles grove og gentagne fejl, der skal offentliggøres.

»Vi tænker på at offentliggøre sundhedspersoners svigt efter nøjagtig de samme regler som i Lars Løkkes oprindelige forslag. Det vil sige, at vi kun nævner personer, som Patientklagenævnet har udtalt kritik af. Den personlige beretning vil ligge på hjemmesiden i to år,« siger Patientforeningen Danmarks formand, Karsten Skawbo-Jensen, til Ritzau.

Der bliver ikke tale om lister med navne på læger og sygeplejersker, men om patienternes personlige beretninger med navne på de personer, der har begået fejl.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere