DR Soft atter i æteren

Den populære DAB-kanal DR Soft er genåbnet. En storm af klager fra lytterne får nu DR's ledelse til at åbne musikkanalen igen.

Den mest populære DAB-kanal, DR Soft, bliver nu genoplivet. DR's ledelse besluttede ellers ved årsskiftet at lukke kanalen for at give plads til nye kanaler, men lytternes massive modstand lader nu til at være trængt igennem. Fredag den 6. januar klokken 17 var DR Soft atter i æteren.

»Mange danskere er glade for at lytte til os og vores programmer. Derfor skylder vi også lytterne, at vi lytter til dem, når deres argumenter er gode, eller vores ikke er gode nok. Så nu har vi hentet DR Soft frem fra kælderen og sat den på hylderne igen,« siger DRs radiodirektør Leif Lønsmann i en pressemeddelelse.

Han understreger dog, at det er en midlertidig løsning. Kanalen vil senere på året blive erstattet af en anden kanal, som ud over musikken også vil indeholde nyheder og radioshow med kendte studieværter. ComON har forsøgt at træffe Leif Lønsmann, for at høre hvad denne udtalelse dækker over, men det har ikke været muligt at få kontakt til radiodirektøren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Andre events | Valby

CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S