Virus bygger batterier

MIT-forskere bruger virus til at bygge en ny generation af små og fleksible lithium ion-batterier.

Forskere fra det amerikanske elite-universitet Massachusetts Institute of Technology bruger genetisk-manipulerede vira til at bygge komponenter til små lithium ion-batterier. I en artikel i det nyeste nummer af tidsskriftet Science fortæller forskerne, hvordan den sidste afgørende komponent nu er faldet på plads.

Batteriet printes på en fleksikel plast-film og ydelsen kan angiveligt sammenlignes med de eksisterende lithium-ion-batterier. Det næste skridt er at forbedre materialerne, så ydelsen bliver bedre end de nuværende batterityper.

Forskningen skal i sidste ende føre til kommercielle produkter, hvor tynde og fleksible batterier kan fremstilles uden anvendelsen af miljøskadelige stoffer. MIT forestiller sig, at batterierne ikke behøver være større end et riskorn.

Et typisk lithium-ion bruger en negativt-ladet anode fremstillet af grafit som regulerer strømmen af lithium-ioner til den positivt-ladede katode, der er lavet af kobalt. I MIT's version bruges vira til at danne både anode og katode - de fungerer som selvorganiserende nanorør.

Den nødvendige genetiske modifikation er foretaget ved at skabe milliarder af forskellige varianter af vira og derefter udvælge de bedst egnede.

Det færdige batteri kan oplades og aflades 100 gange uden forringelse af lagerkapaciteten - dette tal skal øges med nye materialer.

Teknologien har fået stor opmærksomhed og i sidste uge kunne MIT-formand Susan Hockfield demonstrere en prototype for præsident Barack Obama under en teknologi-briefing i det Hvide Hus. Hun viste en lille lysdiode som fik energi fra et virus-batteri.

Læs mere om det nye batteri.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-ansvarlig / System Manager til Applikationsforvaltning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S