Regeringen vil hverken sige ja eller nej til 3 strikes

Regeringen har endnu ikke taget stilling til, om Danmark skal indføre 3 strikes-modellen, hvor piraters internet lukkes. Det oplyste kulturministeren på et samråd i Folketinget.

For kun et halvt år siden gjorde daværende vicestatsminister Bendt Bendtsen det klart, at Danmark ikke vil indføre den franske model med lukning af piraters internet - 3 strikes-modellen.

I dag er regeringen uden Bendtsen og tilsyneladende mindre afklaret om spørgsmålet.

Ifølge den nyindsatte kulturminister Carina Christensen (C) er det i dag holdningen, at man må vente og se, hvad en møderække i kulturministeriet finder på af forslag. Møderækken skal finde på løsninger på problemet med piratkopiering på nettet. Indtil den kommer med sine forslag er regeringen hverken for eller imod, fortalte kulturministeren til medlemmerne af Folketingets EU udvalg i fredags, hvor hun var kaldt i samråd.


Ifølge regeringspartiernes it-ordførere er der dog ikke den store stemning for 3 strikes i de to partier, men andre indgreb vil de gerne være med til:

"Vi er meget opsatte på, at der skal gribes ind overfor piratkopiering på nettet. Det kan godt være, at det ikke skal være 3 strikes-modellen, men vi skal have en stærk politik mod piratkopiering, og jeg er ret hård i filten, hvad det angår," siger Mike Legarth, Konservative.

Adspurgt, om han vil være med til at pålægge teleselskaberne en rolle i eventuelle antipirat-indgreb, siger han ubetinget "ja."

"De (internetudbyderne, red) er jo nødt til at indgå i en løsning. Tidligere har de udtrykt stor modstand mod at blive inddraget, men jeg tror, de vil være forstående, hvis vi bliver nødt til at pålægge dem en rolle i bekæmpelsen af piratkopiering,"

Venstres it-ordfører Michael Aastrup Jensen siger til ComON, at hans parti ikke er indstillet på at indføre den franske model herhjemme, hvor internettet simpelthen er for vigtigt for den enkelte borger. Derimod er ISP'erne i hans optik absolut ikke fredede:

"Jeg er villig til at undersøge alle virkningsmidler, som ikke direkte går ind og piller ved folks infrastruktur. Og vi kan ikke komme udenom, at teleselskaberne bør have et medansvar, når det gælder piratkopiering på nettet," siger han.

Socialdemokraterne gik sidste år sammen med SF om at foreslå en model, hvor et særligt klagenævn skulle behandle sager om krænkelser af ophavsretten på nettet.

Forslaget blev stemt ned i sidste samling under henvisning til møderækken i Kulturministeriet.

It-ordfører hos Socialdemokraterne, Ole Hækkerup, vil derfor helst afvente møderækkens konklusioner.

"Men umiddelbart synes jeg ikke, den franske model lyder særlig god. Jeg har dog ikke noget imod, at man pålægger teleselskaberne en rolle i bekæmpelsen af piratkopiering," siger han til ComON.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S