Krisen sender nye kunder i favnen på danske datacentre

Hosting-branchen gnider sig i hænderne: Krisen skaffer flere kunder til eksterne datacentre, og Microsofts cloud-drømme og storstilede virtualiseringsplaner gør branchens fremtid endnu lysere.

Det går godt for mange hosting-firmaer. Og ifølge IDC kan firmaerne fortsætte væksten - ikke på trods af men snarere på grund af - den aktuelle finanskrise, der ellers har lagt en svær dæmper den øvrige del af it-branchen.

"Mange kunder skærer deres planlagte it-investeringer ned til det allermest nødvendige. I stedet outsourcer de driften eller de står selv får driften, men lejer sig ind hos et eksternt datacenter," siger Brian Troelsen, IDC-analytiker med speciale i outsourcing.

IDC er netop ved at færdiggøre den seneste opdateringer af vækstprognosen for den danske it-branche, og af de foreløbige tal fremgår det, at outsourcing - og herunder hosting og co-location - vil få en robust vækst på 4-5 procent i løbet af de næste fire år. Det er markant højere end andre områder af it-branchen, hvor man vil være mere mærket af den aktuelle krise, bemærker Brian Troelsen.

Tendensen bekræftes hos flere danske hostingcentre og co-locationcentre.

"I Danmark øgede vi omsætningen med 55 procent sidste år. Det ser ud til at fortsætte i år," siger Peder Bank, direktør for den danske afdeling af Interxion - en paneuropæisk udbyder af operatørneutrale datacentre.

Peder Bank noterer sig, at de traditionelle kunder, der køber co-location datacenter-ydelser, nemlig teleselskaber, hostingvirksomheder, internetudbydere og systemintegratører, i dag får følge af flere almindelige kunder. Det er større virksomheder, der outsourcer deres datacenter og selv står for driften.

Vækstforholdene i hosting-branchen er også blevet noteret hos det århusianske Fuzion. Børsen kunne for nylig kunne fortælle, at selskabet ifølge dets hovedaktionær og direktør Morten Klank har så meget vækstpotentiale, at man regner med at blive børsnoteret i 2012. Det århusianske hostingfirma staser på at vokse med 60 procent om året, og hvis det lykkedes, håber man at blive noteret på den nordiske OMX-børs, hvor 50 procent af aktierne skal sælges og gøre de nuværende indehavere til it-millionærer.

Bag hostingbranchens hede drømme kan man ane konturerne af Microsofts nyligt annoncerede sky. Windows for the Cloud - nu døbt Azure - og Microsofts store ambition om at bringe fordelene ved server-virtualisering fra koncern-niveau og helt ud til de massevis af små og mellemstore virksomheder, vil sandsynligvis skabe fornyet interesse for eksterne datacentre, vurderer IDCs Brian Troelsen.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S