Forventninger til IT-markedet år 2002

Amerikanske topledere er splittet i deres forventninger til IT-markedet i det igangværende år.

Amerikanske topledere er splittet i deres forventninger til IT-markedet i det igangværende år. En ny undersøgelse foretaget af analyseselskabet Millward Brown Intelliquest viser, at omkring 49 procent forventer, den kriseramte branche går mod bedre tider, mens 44 procent regner med, at nedgangen vil fortsætte i 2002.

Undersøgelsen tyder på, at flere af de større virksomheder i USA satser på at forøge deres budget på IT i år, eftersom fire ud af ti topledere tilsyneladende planlægger at bruge flere penge på IT-området i år. Leder af Indexspar, Petter Qvam, udtaler i forbindelse med undersøgelsens resultater, at IT-indekset før eller siden vil komme tilbage på det samme topniveau, som det var i marts år 2000.

"Selvom vi må vente helt frem til marts 2009, vil IT-indekset give et årligt afkast på 15 procent", fastslår Qvam til nyhedsbureauet Newswire. Qvam forventer, at toneangivere som Microsoft og Cisco vil skabe nye behov i markedet i form af opgraderinger, som virksomheder verden over vil bruge penge på. Det vil føre til en forøgelse af værdien både for IT-selskaberne og for underleverandørerne.





Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere