Apple har meget overraskende besluttet at lukke sit nyåbnede udviklings- og supportcenter i indiske Bangalore. Den indiske Apple-afdeling blev ellers indviet under stor festivitas så sent som i april, og det var ventet at Apple ville ansætte op mod 600 medarbejdere i afdelingen.
Men nu er det slut. En talsmand for Apple bekræfter, at selskabet har genovervejet sine planer og besluttet at placere sine support-medarbejdere i andre lande. De 30 medarbejdere, der allerede er ansat i Apple Services India, har modtaget en fyreseddel og en afskedigelsespakke med to måneders løn.
Det forlyder ikke, hvorfor Apple har valgt at vende ryggen til Indien. En af de afskedigede medarbejdere siger til Times of India, at Apple vil flytte sine support-arbejdspladser tilbage til USA.
Apple beholder 25 medarbejdere i Indien, der beskæftiger sig med salg og marketing til det lokale marked.