Nokia lukker dansk afdeling - op mod 950 risikerer fyring

Mange i Danmark vil miste jobbet, når Nokia fyrer 4000 medarbejdere i Europa.

Nokia er i gang med et massivt kursskifte. I svinget ryger en masse danske udviklere.

I en pressemeddelelse skriver den finske mobilgigant, at firmaet frem mod udgangen af 2012, altså i løbet af halvandet år, vil fyre 4000 medarbejdere. De fleste afskedigelser vil ske i Danmark, Finland og Storbritannien. Dermed står en stor del af de 1200 medarbejdere i Danmark altså til at blive fyret.

Som konsekvens af sammenlægninger planlægger Nokia at lukke sin udviklingsafdeling i København inden udgangen af 2012. Det betyder, at cirka 950 medarbejdere vil blive berørt. Aktiviteterne i den danske udviklingsafdeling vil blive gradvist nedtrappet, og alle berørte medarbejdere vil blive tilbudt fortsat ansættelse indtil udgangen af 2011. Nokias danske salgs- og marketingorganisation vil fortsat være placeret i København.

Nokia skriver, at afskedigelserne er en del af en plan, der skal skære gigantens udgifter med en milliard euro, svarende til 7,5 milliarder kroner, i 2013. Udviklingen vil fremover være i endnu højere grad være fokuseret på at tilbyde smartphones med Windows Phone 7, hvor Nokia tidligere har satset på firmaets egen Symbian-platform.

Udover de 4000 afskedigelser vil Nokia overføre 3000 ansatte til Accenture, som overtager udviklingen af Symbian-platformen. Nokia slanker altså organisationen med i alt 7000 ansatte. Samtlige medarbejdere, der bliver afskediget vil være på Nokias lønningsliste året ud.

"Hos Nokia har vi en ny afklaring om den vej, vi skal gå, hvilket er fokuseret på at vores førende stilling inden for smart devices, mobiltelefoner og fremtidige nyskabelser," siger Stephen Elop, Nokias topchef, som blev hentet hos Microsoft sidste år.

"Desværre vil vi med vores nye fokus stå over for at reducere i vores arbejdsstyrke. Det er en vanskelig virkelighed, og vi arbejder tæt sammen med vores medarbejdere og partnere for at identificere langsigtede genbeskæftigelsesprogrammer for vores talentfulde folk hos Nokia," siger Stephen Elop i pressemeddelelsen.

De ansatte vil få mulighed for at få støtte til at søge nyt arbejde og efteruddannelse.

(opdateres)

 

 

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S