Nokia lukker dansk afdeling - op mod 950 risikerer fyring

Mange i Danmark vil miste jobbet, når Nokia fyrer 4000 medarbejdere i Europa.

Nokia er i gang med et massivt kursskifte. I svinget ryger en masse danske udviklere.

I en pressemeddelelse skriver den finske mobilgigant, at firmaet frem mod udgangen af 2012, altså i løbet af halvandet år, vil fyre 4000 medarbejdere. De fleste afskedigelser vil ske i Danmark, Finland og Storbritannien. Dermed står en stor del af de 1200 medarbejdere i Danmark altså til at blive fyret.

Som konsekvens af sammenlægninger planlægger Nokia at lukke sin udviklingsafdeling i København inden udgangen af 2012. Det betyder, at cirka 950 medarbejdere vil blive berørt. Aktiviteterne i den danske udviklingsafdeling vil blive gradvist nedtrappet, og alle berørte medarbejdere vil blive tilbudt fortsat ansættelse indtil udgangen af 2011. Nokias danske salgs- og marketingorganisation vil fortsat være placeret i København.

Nokia skriver, at afskedigelserne er en del af en plan, der skal skære gigantens udgifter med en milliard euro, svarende til 7,5 milliarder kroner, i 2013. Udviklingen vil fremover være i endnu højere grad være fokuseret på at tilbyde smartphones med Windows Phone 7, hvor Nokia tidligere har satset på firmaets egen Symbian-platform.

Udover de 4000 afskedigelser vil Nokia overføre 3000 ansatte til Accenture, som overtager udviklingen af Symbian-platformen. Nokia slanker altså organisationen med i alt 7000 ansatte. Samtlige medarbejdere, der bliver afskediget vil være på Nokias lønningsliste året ud.

"Hos Nokia har vi en ny afklaring om den vej, vi skal gå, hvilket er fokuseret på at vores førende stilling inden for smart devices, mobiltelefoner og fremtidige nyskabelser," siger Stephen Elop, Nokias topchef, som blev hentet hos Microsoft sidste år.

"Desværre vil vi med vores nye fokus stå over for at reducere i vores arbejdsstyrke. Det er en vanskelig virkelighed, og vi arbejder tæt sammen med vores medarbejdere og partnere for at identificere langsigtede genbeskæftigelsesprogrammer for vores talentfulde folk hos Nokia," siger Stephen Elop i pressemeddelelsen.

De ansatte vil få mulighed for at få støtte til at søge nyt arbejde og efteruddannelse.

(opdateres)

 

 

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S